Internet Hunts
Puzzles & Projects
Nature
Energy Studies
Computers
Civics & History
PA Projects
Project based Learning
Home
brown egg Egg Math worksheet
Directions: Use the links provided to find the info you may need to answer the questions.
The online videos at MathFLIX or Khan Academy can be helpful with the mathematics skills required.

1. How many eggs are in a dozen dozens?

 

2. Look up the weight of a dozen Jumbo eggs. Approximately how much does each egg weigh?

 

3. Eggs are shipped to stores in boxes. One box holds 30 cartons of eggs. Assume that each carton holds a dozen eggs.
The grocery store has a policy that employees lift no more than 50 lbs by themselves. Which size(s) of eggs can the store sell,
if only one employee is assigned to manage the eggs?

 

 

4. An egg carton's dimensions are: L - 11.5 inches, W - 4 inches, H - 3 inches. (Verify this by measuring one yourself.)
What would you predict are the inside dimensions of an egg shipping case containing 30 cartons? (tip: they are packed in columns of 10)

 

5. Your club decides to have a pancake breakfast as a fund raiser. Each batch of batter will require 8 eggs. Each batch makes 36 pancakes. You plan to serve 3 pancakes per person. The local farmer offers to sell you eggs at cost - 90 cents per dozen. You are planning for 600 people to attend. (This worksheet is a good example of a strategy to solve this problem)

How many batches of batter do you estimate you'll make?

 

How many eggs will you need?

 

How much will the total number of eggs cost?

 

The local grocery store donates the other ingredients for free. How much will each plate of pancakes cost?

 

Your mom volunteers to pick up the eggs. See question 4. She has a small car.
The trunk's dimensions are: 40 inches wide by 32 inches deep by 20 inches high. Can she get the egg case(s) in the trunk?

 

If not, what is an alternative solution for her to get the eggs?

 

You decide: Remember it is a fund raiser. What will you charge for admission?

 

What is your profit per person?

 

4. Use the tables on this web page and your math skills to find the answers.

a. How much (in dollars) is the difference between the value of U.S. egg production in 1992 and 1996?

 

b. How has the consumption of eggs per person changed from 1992 to 1996?

 

c. Look at Total US consumption. Which category has made the greatest increase from 1992 to 1996?

 

d. You need more current data. Describe how will you obtain more current egg data?

 

5. Calculated to Challenge. Use the info on this web site to solve the problem.

There are 4 people in your family. Your folks decide to buy some hens so you can all eat fresh eggs. Your dad makes breakfast using eggs twice a week. He says he uses 2 eggs per person, per meal. Your mom thinks she needs 2 eggs per person, per week to make other things like cakes and quiche. How many chickens should your family buy to have enough eggs for the next year? Once you do the required calculations, be sure to think carefully about your answer.

 

 

 

Online math resources:

MathFLIX - hundreds of free, online math videos helpful how to's

The Math Dude - free, online videos MS and HS students improve their Algebra skills. award winning & humorous

Khan Academy - an exceptional, free resource with thousands of how to and why vidoes

Algebasics - an online mathematics instructional resource that takes you through the basics of algebra. The material is divided into sixteen sections, which begin with, "the basics," and proceeds all the way to a section on applying algebra to real-world situations.

Thinkfinity.org | How Many? A Dictionary of Units of Measurementnew

Posted 2004 by Cindy O'Hora,

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.5 License. 8/2007

tree icon Save a tree - use a digital answer format - Highlight the text. Copy it. Paste it in a word processing document. Save the document in your folder. Answer on the word processing document in a contrasting color (not yellow) or font (avoid blackmore, brodfont dear or other ornate artistic fonts). Save frequently as you work. Or perhaps you have the resources to record verbal answers. If you do, be sure to first read / record the question. Then record the answer immediately after it.

Proof your responses. It is funny how speling errors and typeos sneak in to the bets work. smiling icon Make your own printer paper answer sheet